Współpraca FEERUM z Epicentr K LLC rozpoczęła się blisko rok temu. W końcu zeszłego 2018 roku podpisaliśmy dwa kontrakty na sprzedaż kompleksów silosów zbożowych o łącznej wartości blisko 50 mln euro.

Oprócz wyspecjalizowanej technologii suszenia i magazynowania zbóż zaoferowaliśmy Epicentr K LLC dodatkowo atrakcyjną formę finansowania inwestycji wraz z jej ubezpieczeniem. Nasze wspólne kontrakty, realizowane w ramach schematu „kredytu dostawcy”, z ubezpieczeniem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i wykupem wierzytelności przez Bank Gospodarstwa Krajowego, wskazywane były przez ekspertów jako jedne z największych tego typu w Europie.

Realizacja kontraktów jest obecnie bardzo zaawansowana. Właśnie zakończyliśmy dostawy w ramach pierwszej, większej umowy (wartość 35,6 mln euro). Zgodnie z nią zaprojektowaliśmy, wyprodukowaliśmy i dostarczyliśmy wszystkie niezbędne elementy na obiekty w szczególności dla obiektów w Iwanówce, Winnicy, Wapniarce. Łączna pojemność tych pięciu obiektów oscyluje w okolicach 800 tysięcy ton ziarna. Liczba ta doskonale oddaje skomplikowanie procesu inwestycyjnego w ramach którego wyprodukowaliśmy i dostarczyliśmy zaawansowane technologicznie kompleksy suszarniczo – magazynowe.

Współpracę z Epicentr K LLC uważamy za perspektywiczną. Firma jest zainteresowana dalszym rozwojem, zakupem najlepszych, innowacyjnych technologii. FEERUM chce, a przede wszystkim może sprostać wymaganiom Epicentr K LLC. Wyróżnia nas duże doświadczenie w budowie kompleksowych obiektów zbożowych, ale przede wszystkim najwyższej klasy technologia suszenia i magazynowania ziarna.

W obiektach dla Epicentr K LLC zastosowaliśmy między innymi suszarnie o łącznej mocy suszenia ponad 200 MW. Z udziałem suszarni FEERUM Epicentr K LLC może suszyć do 40 tysięcy ton kukurydzy. Wysoka moc i wydajność suszenia daje ogromne możliwości w ilości przyjmowanego materiału i znacząco wpływa na zwiększenie konkurencyjności obiektów w regionie. Wszystkie dachy silosów posiadają specjalną powłokę polimerową, która odbija promienie światła i przedłuża żywotność zbiorników. Ponadto zaproponowane urządzenia transportowe są w pełni dostosowane do pracy w obiektach o charakterze przemysłowym – aby zapewnić długoletnią ciągłą pracę tych urządzeń przeprojektowaliśmy między innymi rozdzielacze i zasuwy. Przede wszystkim jednak zastosowaliśmy wysoko wytrzymałe, syntetyczne wypełnienia połączeń technologicznych i urządzeń. W trosce o jakość przechowywanego ziarna i zmniejszenie zużycia energii przewidzieliśmy również przenośniki taśmowe, wszędzie tam gdzie było to możliwe. W trakcie projektowania obiektów braliśmy pod uwagę wszystkie uwagi i życzenia Epicentr K LLC.

Wkrótce rozpoczynamy, zgodnie z harmonogramem, proces wysyłek towaru w ramach drugiej umowy o wartości 14,3 mln euro na obiekt Zakupne.

Będziemy wspierać Epicentr K LLC w procesie uruchomienia wszystkich tych obiektów, zapewnimy m. in. szkolenie pracowników oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Jesteśmy wyłączonym producentem maszyn i urządzeń dostarczonych dla Epicentr K LLC. Dzięki czemu w razie wystąpienia naturalnego zużycia materiałów eksploatacyjnych lub awarii jesteśmy w stanie zapewnić natychmiastową dostawę części zamiennych oraz udzielić niezbędnego wsparcia w zakresie usunięcia usterki. Dodatkowe wsparcie montażowe na terenie Ukrainy zapewnia nasz partner – FEERUM Ukraina, który posiada też skład szybko zużywających się elementów. Regularny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny FEERUM sprawi, że obiekty naszej produkcji będą w sposób niezmienny służyć Epicentr K LLC przez kilka dekad.


Nota informacyjna o FEERUM S.A.

FEERUM jest jednym z największych w Polsce i Europie producentów kompleksowych elewatorów zbożowych, służących do suszenia i magazynowania produktów roślinnych. Spółka oferuje w pełni kompleksowe rozwiązania – od analizy potrzeb klienta, poprzez propozycję rozwiązań technologicznych, produkcję urządzeń, aż po uruchomienie obiektu i oddanie go do eksploatacji, oraz usługi posprzedażowe, serwis i dostarczanie komponentów do urządzeń. Głównymi produktami FEERUM są suszarnie i silosy wraz z oprzyrządowaniem (m.in. rozwiązania do transportu pionowego i poziomego, czyszczalnie). Głównymi klientami FEERUM są gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 100 ha, firmy skupujące zboże oraz zakłady przemysłowe m.in.: zakłady tłuszczowe, młyny, zakłady produkujące pasze oraz sektor biopaliw.

Firma FEERUM jest producentem nie tylko urządzeń dla suszenia, oczyszczania i przechowywania ziarna, ale posiada w sprzedaży również zestaw urządzeń dla systemów aspiracji: filtry, cyklony, filtry workowe, szafy filtracyjne i filtry lokalne, z powodzeniem działają na obiektach zbożowych i elewatorach, młynach mącznych i w przedsiębiorstwach paszowych. Dzięki temu w obiektach wybudowanych z urządzeniami FEERUM nie ma problemów z zagadnieniami związanymi z ekologią, a problemy z pyłami ograniczane są do minimum.

FEERUM posiada nowoczesny zakład zlokalizowany w specjalnej strefie ekonomicznej w zachodniej części Polski, produkujący podzespoły i elementy do elewatorów, zapewniające wysoką precyzję wykonania i jakość wyrobów. Zakład wyposażony jest w maszyny i urządzenia do obróbki blach spełniający najwyższe światowe normy techniczne, produkcyjne i jakościowe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i technologiom. Spółka prowadzi również własną działalność badawczo-rozwojową, dzięki której do tej pory wprowadziła szereg ulepszeń i modernizacji poszczególnych elementów konstrukcyjnych do budowy elewatorów. Od maja 2013 roku Spółka jest notowana na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.