Wywiad z Danielem Januszem, prezesem FEERUM S.A. przeprowadzony 1 listopada 2019 roku na obiekcie Epicentr K w Winnicy, na Ukrainie.
Daniel Janusz, prezes zarzadu FEERUM S.A.
Pod koniec 2018 roku podpisaliśmy kontrakt, wart prawie 50 milionów euro który przewiduje zaprojektowanie, wyprodukowanie i dostarczenie kompleksowych obiektów suszarniczo – magazynowych o łącznej pojemności prawie 800 tysięcy ton jednoczesnego przechowywania ziarna. Ogromna pojemność tych obiektów pokazuje jak bardzo skomplikowanym procesem inwestycyjnym było wyprodukowanie i dostarczenie doskonałych pod względem technologicznym suszarni i silosów dla Epicentr K.
FEERUM S.A. zobowiązało się przygotować obiekty "pod klucz": wyprodukować wszystkie potrzebne urządzenia – silosy, suszarnie, urządzenia transportowe. Zaznaczam, że prace budowlano – montażowe w ramach tego wspólnego projektu wykonuje nasz ukraiński partner – firma Agricon. W tym momencie wspieramy aktywnie budowę nowych elewatorów naszego kontrahenta w obwodzie winnickim, kijowskim i chmielnickim. Uzyskanie dodatkowych dużych pojemności elewatorów pozwoli Epicentr K wejść do piątki największych liderów w magazynowaniu zbóż na Ukrainie.
Opowiedz dokładniej o tym projekcie.
FEERUM zaopatruje swoje urządzenia dla wielu obiektów w Europie, Tanzanii, Mongolii, Ukrainie. Jednak wcześniej nie realizowaliśmy projektów na tak ogromną skalę. Kontrakt, który teraz realizujemy z Epicentr K uważany jest za wyjątkowy nawet w skali całej Europy.
Przyznaję się, że czekałam na takiego klienta, jak Epicentr K, prawie dwadzieścia lat. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z panem Aleksandrem Geregą jesienią zeszłego roku. Następnie przez miesiąc ustalaliśmy szczegóły dotyczące obiektów i kontraktu, który podpisaliśmy pod koniec 2018 roku. Współpracę z Epicentr K uważam za bardzo perspektywiczną. Ukraiński kontrahent jest zainteresowany dalszym rozwojem, a przede wszystkim zakupem najlepszych i innowacyjnych technologii.
Czy jakieś pozytywne aspekty finansowe zostały ujęte w waszym kontrakcie?
Tak, pozytywne warunki finansowe zostały ujęte. Jako dodatek do zaawansowanej technologii suszenia i przechowywania ziarna, zaproponowaliśmy Epicentr K atrakcyjną formę inwestycyjnego finansowania razem z pakietem ubezpieczenia.
Nasze wspólne kontrakty, zawarte w schemacie „kredytu dostawcy”, z ubezpieczeniem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) i wykupem wierzytelności przez Bank Gospodarstwa Krajowego – zostały uznane przez ekspertów za jedne z największych w swoim rodzaju w Europie.
Realizacja kontraktów jest obecnie bardzo zaawansowana. Zrealizowaliśmy dostawy na pierwsze, większe zamówienie na kwotę 35,6 mln euro. Zgodnie z nią zaprojektowaliśmy, wyprodukowaliśmy i dostarczyliśmy wszystkie niezbędne elementy na obiekty w szczególności dla obiektów w Iwanówce, Winnicy, Wapniarce.
Obiekt Iwanowka w trakcie budowy.
W obiektach dla Epicentr K LLC zastosowaliśmy między innymi suszarnie o łącznej mocy suszenia ponad 200 MW. Z udziałem suszarni FEERUM Epicentr K LLC może suszyć do 40 tysięcy ton kukurydzy. Wysoka moc i wydajność suszenia daje ogromne możliwości w ilości przyjmowanego materiału i znacząco wpływa na zwiększenie konkurencyjności obiektów w regionie. Wszystkie dachy silosów posiadają specjalną powłokę polimerową, która odbija promienie światła i przedłuża żywotność zbiorników.
Wysokiej wytrzymałości syntetyczne powłoki używamy również do połączeń technologicznych i urządzeń. Dodatkowo – dla zachowania jakości ziarna i zmniejszenie zużycia energii na elewatorze – zastąpiliśmy standardowe łańcuchowe przenośniki na taśmowe, które pozwalają zaoszczędzić koszty energii podczas eksploatacji o około 40%. Oferowane przez nas urządzenia transportowe w pełni dostosowane są do pracy na obiektach przemysłowych – praktycznie "niosą ziarno na rękach". Co więcej łańcuchowe przenośniki należy naprawiać co trzy lata, a taśmowe mogą pracować przez 20 lat eksploatacji, chyba że jest potrzeba wymiany łożysk. Niektóre innowacyjne rozwiązania, zostały zaprojektowane specjalnie dla Epicentr K. Na przykład - obróbka na gorąco polimerem zaworów, zasuw, przenośników i podnośników - wydłuży to okres ich ciągłej, długotrwałej pracy aż pięć razy. Nikt wcześniej na świecie tego nie zrobił.
Jaka jest grubość powłoki cynkowej waszych silosów?
Grubość ścian powłoki wynosi 450 g. Na naszą powłokę cynkową udzielamy 10 lat gwarancji.
Mówił Pan o specjalnym pokryciu dachowym. Co to za materiał? Proszę podać szczegółowe informację.
Dach, a także wszystkie rozdzielacze i transport grawitacyjny, zostały pokryte poliuretanem. Powłoka ta wpływa na zmniejszenie nagrzewanie się dachu od słońca, przedłuża żywotność sprzętu i poprawia warunki przechowywania rzepaku i słonecznika. Rzecz w tym, że samo ziarno jest silnym materiałem ściernym, a rozdzielacze i transporty grawitacyjne ścierają się przez to w ciągu 2-3 lat. Natomiast wypełnienie z poliuretanu przedłuża ich czas pracy do 10 lat. Jest to unikatowe rozwiązanie, które po raz pierwszy zastosowaliśmy przy budowie elewatorów dla firmy Epicentr K.
Silosy produkowane są na Ukrainie, w Niemczach, w innych krajach. Czym, według Pana, FEERUM S.A. przyciąga swoich klientów?
Proponuję przyjechać na nasz zakład i zobaczyć, jak produkujemy silosy. Firma FEERUM S.A. sprzedała do Ukrainy więcej niż 40 elewatorów, i na żadnym z nich do tej pory nie było problemów. Dlaczego? Bo rzetelnie sprawdzamy jakość blach, przeliczamy ilość śrub dla zbiornika, kontrolujemy wszystko we własnych laboratoriach.
Potwierdzeniem tego są liczne certyfikaty, w tym zgodność ze standardami ISO. Znam dziesięć firm z Europy, które zajmują się podobną produkcją, jednak wątpię czy rozumieją nasz proces produkcji.
Ważny aspekt - zapewniamy cały proces technologiczny: projektowanie, wyposażenie, systemy sterowania i automatyzację. Inne firmy kupują beczki od jednego dostawcy, automatyzację od drugiego, suszarki od trzeciego.
Kto jest ostatecznie odpowiedzialny za wszystko?
Niestety kupujący nie zwraca na to uwagi - widział dobrą cenę i kupuje, ignorując problemy z jakością.
Właśnie dlatego, gdy Alexander Gerega kiedy odwiedził naszą fabrykę, powiedział: „To dokładnie taki rodzaj produkcji, jaki chciałem zobaczyć”. Prawdopodobnie dlatego szybko się dogadaliśmy. Ważne jest nie tylko zaoferowanie najlepszej ceny, ale także wysłuchanie potrzeb klienta i zaoferowanie mu najlepszego rozwiązania dla jego wymagań.
Ponadto oferujemy finansowanie na Ukrainie, co jest bardzo ważnym aspektem. Ze względu na korzystne warunki finansowania FEERUM S.A. jest dziś liderem na Ukrainie.
Czy Alexander Gerega naprawdę osobiście przyjechał do waszego zakładu produkcyjnego w Polsce?
Tak, oczywiście. Przyjechał do naszej fabryki po raz pierwszy w listopadzie 2018 r. Chciał zobaczyć proces produkcji na własne oczy, dużo pytał o aspekty technologiczne. Ważne było, aby zrozumiał, czy naprawdę jesteśmy w tym najlepsi.
Kiedy prace nad tym dużym projektem zostaną zakończone?
Myślę, że za trzy miesiące zakończona zostanie cała praca. Przed nami - instalacja systemów aspiracyjnych. W rezultacie proces suszenia, załadunku i transportu ziarna będzie wolny od pyłu, co jest bardzo ważne.
Nasze filtry, cyklony, filtry workowe, szafy filtracyjne i filtry lokalne z powodzeniem działają w terminalach zbożowych i windach, młynach i zakładach paszowych. Wyposażenie nowych instalacji Epicenter K w najnowocześniejsze systemy zasysania pomoże uniknąć problemów z kurzem i środowiskiem.
Jak przystosowano system automatyki do pracy na elewatorach „Epicentr Agro”?
W elewatorze zamontowano bardzo dużo czujników. Wszystkie systemy automatyki, szafy sterownicze i oprogramowanie są przez nas opracowane i wyprodukowane. W tym momencie wprowadziliśmy pełną automatyzację dolnych transporterów i zasuw, co pozwala uniknąć przepełnienia ziarnem. Szafa sterownicza dla całej automatyki na elewatorze w Winnicy ma ponad 15 metrów długości, a sam elewator zużywa około 3 mW energii elektrycznej.
FEERUM S.A. dostarcza Epicentr K tylko kompleksy silosów czy będzie również pełnił obsługę serwisową?
FEERUM S.A. jest wyłącznym producentem maszyn i urządzeń dostarczanych do Epicenter K. Będziemy wspierać firmę w procesie uruchamiania wszystkich tych obiektów, szkolić personel, wykonywać serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Oznacza to, że w przypadku naturalnego zużycia materiałów eksploatacyjnych lub uszkodzenia, będziemy w stanie zapewnić natychmiastową dostawę części zamiennych i zapewnić niezbędne wsparcie w usuwaniu usterki. Dodatkowe wsparcie przy montażu na Ukrainie zapewnia nasz partner - FEERUM Ukraina, który posiada również magazyn elementów szybko zużywających się. Regularna gwarancja FEERUM i serwis posprzedażowy gwarantują, że nasze zakłady będą wspierać Epicenter K przez kilka dziesięcioleci.