Wymiana idei i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości – to główny cel Kongresu 590, w którym wzięli udział także przedstawiciele FEERUM. Wiele uwagi poświęcono szansom związanym z inwestowaniem przez polskich przedsiębiorców w Afryce.
Budowa silnej, innowacyjnej gospodarki w oparciu o polski potencjał – tak priorytetowe zadanie swojego rządu podczas inauguracji Kongresu 590 określiła premier Beata Szydło. Liczni przedstawiciele rządu, między innymi Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński i Jarosław Gowin dyskutowali z przedstawicielami firm oraz spółek Skarbu Państwa o tym, co państwo może zrobić dla wszystkich przedsiębiorców, by mogli w Polsce jak najlepiej wykorzystać swój potencjał, energię i kreatywność.
Wiele miejsca roli administracji rządowej i centralnej w stwarzaniu jak najlepszych warunków dla rozwoju polskiego biznesu w swoim inauguracyjnym wystąpieniu poświęcił Prezydent RP, Andrzej Duda, Honorowy Patron Kongresu;
– Ja osobiście, jako Prezydent, staram się wspierać polski biznes, gdzie tylko mogę. Wiedzą o tym wszyscy ci z Państwa – mam nadzieję, że są tutaj, na tej sali, przedstawiciele firm, którzy byli ze mną chociażby w Afryce, w Etiopii, gdzie rozmawialiśmy o możliwościach rozwojowych. Cieszę się, że na tej sali na pewno są tacy, którzy już dzisiaj prowadzą swoje inwestycje właśnie na tym kontynencie, który jest niezwykle perspektywiczny i który oczywiście ma swoją specyfikę, ale na którym rozrastające się dzisiaj, bogacące się polskie firmy mogą zrobić dobre interesy – mówił Andrzej Duda, prezydent RP.
W maju tego roku przedstawiciele FEERUM uczestniczyli we wspomnianej misji gospodarczej w Etiopii, organizowanej pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Spółka brała udział w podobnych misjach w Rwandzie, Egipcie, Zambii, Algierii, Senegalu i Angoli. Podczas Kongresu 590 mogła dzielić się swoimi doświadczeniami z uczestnikami panelu „Afryka – szansa czy wyzwanie dla polskich eksporterów i inwestorów?”
– Afryka to jednocześnie i szansa, i wyzwanie dla polskich inwestorów – przekonuje Daniel Janusz, prezes zarządu FEERUM S.A. – Obecnie prowadzimy szereg działań w Polsce i Afryce, przygotowując się do realizacji umowy na wybudowanie na terytorium Zjednoczonej Republiki Tanzanii pięciu kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz rewitalizację istniejących obiektów magazynowych o łącznej wartości 33,1 mln USD. Liczymy, że jeszcze w tym roku nastąpi międzyrządowa ratyfikacja tej umowy, co pozwoli nam na znaczne przyspieszenie prac – spodziewa się prezes FEERUM.
Uczestnicy panelu zgodnie podkreślali, że Afryka to kontynent, który oferuje gigantyczne możliwości rozwoju. Wymaga jednak cierpliwości, wiedzy, doświadczenia i wsparcia rządowego.
Ten drugi pod względem wielkości kontynent na ziemi, zamieszkany jest dzisiaj przez miliard dwieście milionów ludzi. Mimo warunków klimatycznych, które pozwalają na zbiór plonów od dwóch do trzech razy w roku, Afryka jest importerem żywności.
– Na skutek braku odpowiedniej bazy suszarniczo-magazynowej, średnio w Afryce co roku marnuje się około 40 procent zbiorów. Chcemy odpowiedzialnie działać na tym kontynencie na rzecz realizacji prawa do właściwej żywności, zapewniając jednocześnie osiąganie odpowiednich dochodów afrykańskiego rolnictwa – wyjaśnia Dawid Pokrywka, dyrektor eksportu FEERUM.
W Tanzanii, zgodnie z umową, FEERUM zbuduje lub zrewitalizuje łącznie pięć kompleksów suszarniczo-magazynowych, w których będzie można przechować 190 000 m 3 ziarna. Inwestycja będzie w całości sfinansowana z kredytu, udzielonego przez polski rząd rządowi Zjednoczonej Republiki Tanzanii.