Coraz więcej elewatorów na Ukrainie: kto budował w 2020 roku i jakie są plany na 2021?

Powiększenie pojemności magazynowych elewatorów na Ukrainie nie zatrzymuje się bez względu na wszystko. Ani antybohater roku 2020 – koronawirus, ani spowolnienie gospodarcze, ani susza i niskie zbiory nie pokrzyżowały planów ukraińskich farmerów co do budowy obiektów. Niektóre firmy rzeczywiście ograniczyły budowę, ale większość zrealizowała zaplanowane projekty.

Rok 2020

W ubiegłym roku pojemności magazynowe zostały powiększone dzięki elewatorom zlokalizowanym przy liniach kolejowych i w terminalach portowych.
Gospodarstwa rolne i firmy budowały elewatory praktycznie w całym kraju. W obwodach chmielnickim, kijowskim, dniepropietrowskim, lwowskim, sumskim, charkowskim, czernihowskim, Ługańskim – wybudowano zarówno nowe, jak i zmodernizowano istniejące elewatory, a niektóre z firm wybudowały nawet kilka nowych obiektów. Zwiększyła się również przepustowość terminali rzecznych, ponieważ producenci zbóż upatrują duże możliwości właśnie w rozwoju logistyki rzecznej.
Epicentr Agro kontynuowało rytm budowy i modernizacji elewatorów podjęty w 2019 roku. Firma została liderem w budowaniu elewatorów na Ukrainie i utrzymała tę pozycję w 2020 roku. W ciągu roku w portfolio Epicentr Agro pojawiły się dwa nowe obiekty.

W 2020 roku firma uruchomiła nowy elewator na obiekcie „Pererobnyk” o łącznej pojemności magazynowej 105 tys. ton. Obiekt zlokalizowany jest we wsi Iwanowka, w obwodzie kijowskim. Polski producent – FEERUM, zaprojektował, wyprodukował i dostarczył wszystkie niezbędne urządzenia.
Jesienią 2020 roku Epicentr Agro zakończyło budowę kolejnych silosów w elewatorze Zakupne. Elewator stał się centrum skupu zboża obwodu chmielnickiego, z połączeniem drogowym. W 2019 r. pojemności magazynowe obiektu Zakupne wzrosły do 105 tys. ton, a w 2020 r. do 305 tys. ton. Obiekt jest wyposażony w nowe zbiorniki magazynowe wielkości 200 tys. ton. Inwestycje w elewatorze Zakupne wyniosły ponad 390 mln hrywien.
Rozbudowa została również przeprowadzona w kompleksie Winnica. Był to trzeci etap budowy, zakończył się jesienią 2020 roku. Zdolność magazynowania zboża wzrosła o 207 tys. ton, co daje 375 tys. ton jednoczesnego składowania. Elewator firmy Farvud LLC funkcjonuje w regionie Winnicy od 10 lat, a na jubileusz w 2020 roku pojemności magazynowe powiększyły się o 26,3 tys. ton. Obecnie można tu składować 42 tys. ton zboża. Silosy zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez FEERUM (Polska).

Plany budowy elewatorów i terminali w 2021 r.

W tym roku część firm zakończy projekty rozpoczęte w 2019/2020, druga część rynku planuje rozbudowę i rozpoczęcie nowych projektów od podstaw. Jeśli zapowiedziane plany budowy elewatorów przy trasach transportowych zostaną zrealizowane, to pojemność na rynku elewatorów Ukrainy wzrośnie o co najmniej 430 tys. ton.
Epicentr Agro zakończył budowę dwóch elewatorów w 2020 roku, a oddanie kilku kolejnych obiektów zostało przeniesione na bieżący rok. Nowy elewator powstanie na terenie „Antonińskiego spichlerza” w obwodzie chmielnickim, którego budowa rozpoczęła się w 2020 roku. Spółka zmodernizuje obiekt z magazynami płaskimi w nowoczesny elewator o pojemności 100 tys. ton. O efektach prac dowiemy się jeszcze w tym roku.
Końcem 2020 roku Epicentr Agro ogłosiło, że w latach 2021 – 2022 planuje osiągnąć poziom 2-2,2 mln ton jednoczesnego przechowywania zbóż.

Powyższe fragmenty pochodzą z artykułu opublikowanego na portalu Elevatorist.com w dniu 20 stycznia 2021 roku.

Tu przeczytasz wersję oryginalną:

Autor tekstu: Elena Gaiduk