FEERUM dla Gospodarstwa Jazdon

Właściciele Gospodarstwa Jazdon długo zastanawiali się nad wybudowaniem obiektu, który pozwoliłby w bezpiecznych warunkach przechowywać zboża. Do realizacji inwestycji wybrali FEERUM – zarówno podczas budowy pierwszej części obiektu, jak i jego późniejszej rozbudowy.

Gospodarstwo Rolne Jazdon specjalizuje się w uprawie ziemniaków oraz warzyw, wśród których prym wiedzie cebula. Zbiory z kilkusethektarowego gospodarstwa konfekcjonowane i pakowane są przez rodzinną spółkę rodzeństwa Jazdonów – Onix. Wysoki wynik Polski w rankingu europejskich producentów cebuli (w 2017 r. miejsce I z produkcją na poziomie 660 tys. ton) to m.in. duża zasługa produkcji Onixu. Gospodarstwo zajmuje się również uprawą wysokiej jakości ziemniaków konsumpcyjnych różnych typów kulinarnych. Duże doświadczenie, rozwinięte zaplecze techniczne, a przede wszystkim stała chęć rozwoju agronomów i samych właścicieli sprawia, że Gospodarstwo Jazdon uprawia najbardziej wymagające odmiany ziemniaków.

Zadaniem postawionym przed FEERUM było wybudowanie kompleksu silosów, w których można byłoby zmagazynować zboża pochodzące z własnych upraw oraz tych pozyskanych poprzez skup. Stary system przechowywania zboża w magazynach płaskich stał się nieefektywny dla rozwijającego się gospodarstwa.

FEERUM spełniło wszystkie nasze wymagania i uwzględniło uwagi, również te zgłaszane w trakcie realizacji całej budowy. Zależało nam na silosach z mniejszą pojemnością, ponieważ przechowujemy zazwyczaj kilka różnych gatunków zbóż. Pierwsza część obiektu służy nam już kilka sezonów żniwnych. Obiekt działa bez zarzutów – zgodnie z obietnicą jakość maszyn i urządzeń jest na najwyższym poziomie. Dzięki systemowi automatycznego sterowania FEERUM obsługa nawet kilkunastu silosów jest bajecznie prosta. Nie bez znaczenia był również fakt, że FEERUM jest firmą rdzennie polską – podkreśla Tomasz Jazdon.

Obiekt w Chobienicach po rozbudowie posiada łączną pojemność ponad 3 200 ton ziarna. Wykorzystane zostały w nim silosy lejowe z lejem otwartym, przenośniki taśmowe, redlery, podnośniki kubełkowe oraz czyszczalnia sitowo – bębnowa. Podczas rozbudowy obiektu wykonane zostało dodatkowe wygłuszenie urządzeń transportowych, aby ograniczyć do minimum emisję hałasu.

Kompleks silosów został wybudowany w bezpośrednim sąsiedztwie Ostoi Chobienice (zespół wypoczynkowo – konferencyjny stworzony w odrestaurowanych zabudowaniach osiemnastowiecznego majątku rodu Mielżyńskich), stajni wraz ze szkółką jeździecką oraz gorzelni.

Zobacz krótki film o inwestycji.