FEERUM uruchomiło kolejny obiekt dla Epicentr K

FEERUM zakończyło prace nad uruchomieniem drugiego obiektu dla Epicentr K – ukraińskiego holdingu agrarnego, łączącego uprawę ponad 160 tysięcy hektarów ziemi z nowoczesnym zapleczem produkcji roślinnej. Zgodnie z umową FEERUM zaprojektowało, wyprodukowało oraz dostarczyło wszystkie potrzebne urządzenia – silosy, energooszczędne suszarnie, urządzenia transportujące oraz system automatycznego sterowania obiektem. Specjaliści FEERUM nadzorowali montaż obiektu, jego uruchomienie i przygotowanie do intensywnej pracy.

Iwanowka to strategiczny obiekt Epicentr K w regionie kijowskim. Dodatkowe 150 tysięcy m3 pojemności ziarna z pewnością znacząco wpłynie na poprawę możliwości w ilości przyjmowanego materiału i konkurencyjności ukraińskiego kontrahenta. Oddaliśmy do użytku obiekt w pełni dostosowany do pracy w trybie przemysłowym, o wysokiej mocy i wydajności suszenia, bogaty w innowacyjne technologie pozwalające na bezpieczne przechowywanie ziarna w najlepszych warunkach – mówi Daniel Janusz, prezes zarządu FEERUM S.A.

W obiektach FEERUM dla Epicentr K zastosowane zostały energooszczędne suszarnie o łącznej mocy suszenia ponad 200 MW i wydajności 40 tysięcy ton kukurydzy dziennie. Suszarnie FTD w Iwanowce pracują z mocą 44 MW i wydajnością suszenia kukurydzy 4 500 ton/dobę. Bezpieczne warunki dla przechowywanego ziarna gwarantuje automatyczny system sterowania obiektem, dzięki któremu możliwy jest stały pomiar parametrów ziarna, m.in. wilgotności i temperatury. Poprzez blisko 100 km przewodów oraz kabli sterowniczych do zasilanych urządzeń operator ma pełną kontrolę nad każdą częścią kompleksu suszarniczo – magazynowego. Ponadto dachy silosów pokryte są specjalną powłoką polimerową, która zmniejsza nagrzewanie powierzchni, a tym samym pozwala utrzymać niższą temperaturę nad przechowywanym ziarnem. Z uwagi na przemysłowy charakter pracy w urządzeniach transportujących i połączeniach technologicznych zastosowana została wysoko wytrzymała powłoka polimerowa.

Polimer pozwoli kilkakrotnie wydłużyć okres użytkowania maszyn i urządzeń, a zatem i całego obiektu. Jest to absolutna nowość w obiektach suszarniczo – magazynowych, zaimplementowana przez konstruktorów FEERUM z innych dziedzin przemysłu, m.in. wydobywczego czy stoczniowego – zaznacza Daniel Janusz, prezes zarządu FEERUM S.A.

Dodatkowo dla zachowania najwyższej jakości ziarna, ale również zmniejszenia zużycia energii na elewatorze – blisko o 40% – zastosowane zostały przenośniki taśmowe. Ziarno transportowane na taśmach trafia do silosu praktycznie bez uszkodzeń. Przenośniki taśmowe charakteryzuje ponadto dłuższy okres eksploatacji niż w przypadku standardowych przenośników łańcuchowych. Urządzenia transportujące na obiekcie Iwanowka pracują z wydajnością 175 t/h. Iwanowka to druga realizacja dla Epicentr K. Pierwszym obiektem była Wapniarka, oddana do użytku już w marcu 2020 roku. FEERUM wykorzystało w Wapniarce również taśmociągi oraz silosy o łącznej pojemności blisko 103 tysięcy m3 ziarna. W najbliższym czasie uruchomione zostaną kolejne obiekty zaprojektowane i wyprodukowane przez FEERUM – w Winnicy i Zakupne.

Zobacz film z obiektu Iwanowka. Autor video: Aerozond/Ukraina