FEERUM z nagrodą PAIH w kategorii ekspansja zagraniczna

Nagrody Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu otrzymało 13 polskich i międzynarodowych firm. Prezes FEERUM odebrał nagrodę za realizowaną na terenie Zjednoczonej Republiki Tanzanii inwestycję wartą 33,1 mln USD.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) przyznała nagrody dla najbardziej aktywnych inwestorów oraz eksporterów. Uroczysta gala w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej zgromadziła wielu znamienitych gości – przedstawicieli polskiego rządu i instytucji gospodarczych, jednak przede wszystkim prężnie działających przedsiębiorców. Gala zapoczątkowała PAIH EXPO – I-sze Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą, którego kulminacja nastąpi na stadionie PGE Narodowym w Warszawie 25 – go października. PAIH Expo będzie okazją do podsumowania kilkunastu miesięcy działalności 56 zagranicznych biur handlowych PAIH.

Ostatnie kilkanaście miesięcy to również przełomowy czas dla FEERUM – producenta innowacyjnych rozwiązań pozwalających na właściwe przechowywanie żywności. W tym okresie bowiem spółka podjęła się realizacji projektu, nie mającego precedensu ani w Polsce, ani w całym świecie. FEERUM, w ramach kontraktu z National Food Reserve Agency (NFRA), wybuduje w Tanzanii pięć kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz zrewitalizuje istniejące magazyny. Łączna wartość umowy wynosi 33,14 mln USD.

– Tanzania ma ogromny potencjał. Budujemy infrastrukturę do przechowywania 190 tys. ton ziarna, tymczasem cały rynek to miliony ton. Realizując obecny kontrakt pokazujemy się z jak najlepszej strony. Naszą przewagą jest kompleksowe podejście – realizujemy wszelkie prace, począwszy od projektowych po produkcję i dostawy urządzeń oraz montaż na miejscu własnymi siłami. Bez wsparcia PAIH-u oraz Banku Gospodarstwa Krajowego nasza działalność na rynku afrykańskim nie byłaby jednak możliwa. Afryka nie ma bowiem kapitału. Kwestie finansowania projektów mają tutaj kluczowe znaczenie. Nie mniej ważna jest pomoc w pokonywaniu procedur administracyjnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, wiarygodnych partnerów i dostawców. Współpraca z ekspertami PAIH pozwoliła ograniczyć ryzyko naszej działalności w Afryce, ale także na innych rynkach eksportowych FEERUM – mówi prezes zarządu Daniel Janusz.

Sprzedaż zagraniczna przeważa obecnie w przychodach FEERUM. Oprócz projektu tanzańskiego firma rozwija współpracę z klientami w 12 krajach, m.in. w Niemczech, na Ukrainie, w Czechach, Słowacji, Rumunii i krajach bałtyckich.

Szczegółowa relacja z Gali PAIH Expo dostępna jest na kanale You Tube Nowej Telewizjipl (prawa autorskie Eugeniusz Orłow).
Tutaj m.in. moment wręczenie nagrody dla FEERUM: Zobacz film z wręczenia nagrody.
Państwowa Agencja Inwestycji i Handlu udostępniła również relację na żywo na portalu społecznościowym Facebook: Zobacz relację z Gali.
Obszerna wypowiedź prezesa FEERUM o projekcie tanzańskim dostępna jest w serwisie Polskiego Radia 24.pl: Posłuchaj wypowiedzi .